JĄKANIE SIĘ ZWIĄZANE JEST ZE SŁABĄ WSPÓŁPRACĄ OŚRODKÓW W OBRĘBIE MÓZGU

Stwierdzono dotąd, że jąkanie może mieć podłoże genetyczne. Nie wiadomo było jednak, w jaki sposób i dlaczego do niego dochodzi.

Do wyjaśnienia mechanizmu jąkania przyczynił się ostatnio badacz niemiecki, Dr Christian Buchel z Uniwersytetu Hamburga i Getyngi. Badał on mózgi jąkających się osóbktóry metodą rezonansu magnetycznego (MRI) i odkrył nieprawidłowości w budowie ich mózgu.

Porównywał on obrazy MRI 30 osób, z których połowa się jąkała a połowa mówiła płynnie. Badacz stwierdził, że przyczyną jąkania się może być nieprawidłowość w budowie lewej półkuli mózgu - rejonu związanego z obszarem kory odpowiadającym za mowę.

Struktura tkanki w rejonie lewej półkuli mózgu osób jąkających się wyraźnie różniła się w stosunku do struktury analogicznej tkanki osób mówiących prawidłowo.

Ogólnie mówiąc, jąkanie się jest wywołane słabym połączeniem dwóch obszarów leżących w lewej półkuli mózgu, związanych z rejonem kory odpowiedzialnym za mowę.

"Nieprawidłowość ta może się rozwijać we wczesnym okresie przyswajania języka i nauki mowy, podczas którego właśnie wiele dzieci przechodzi krótkotrwały etap jąkania się" - sugeruje autor badań.

Zdaniem Buchela, wyniki ostatnich badań mogą ułatwić wcześniejszą diagnozę i leczenie jąkania. Mogą też pomóc wyjaśnić, dlaczego większość dzieci wyrasta z zaburzenia mowy, oraz dlaczego pozostaje ono u tak niewielkiej liczby dorosłych.

W 85 procentach przypadków jąkanie rozpoczyna się przed 8. rokiem życia, z tym, że u chłopców zdarza się to trzy razy częściej niż u dziewczynek.

Jąka się około jednego procenta dorosłych. Zwykle najsilniej objawia się to w sytuacjach stresowych - podczas przemawiania do większej grupy, w rozmowie z obcymi lub podczas rozmowy telefonicznej. Osoba jąkająca się mówi płynniej, gdy jest zrelaksowana.

Jąkali się się Winston Churchill, piosenkarka Carly Simon oraz aktorzy - Marilyn Monroe, Jimmy Stewart, Bruce Willis oraz James Earl Jones.


Źródło: the. Lancet
Adres tego artykułu to: http://scholion.com.pl/portal//modules.php?name=News&file=article&sid=160